Zakupy z głową

Jak wydawać mniej na zakupy spożywcze?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wszyscy doświadczyliśmy stopniowego wzrostu cen wielu produktów spożywczych. Z tego powodu dzisiaj nie każdy może sobie pozwolić na to do czego był do niedawna przyzwyczajony, a różnorodność koszyka zakupowego drastycznie się zmniejszyła. Chcąc utrzymać dotychczasowy poziom życia, wielu z nas decyduje się na alternatywy ulubionych produktów w bardziej przystępnej cenie. Niestety czasami może to oznaczać gorszą jakość lub obecność niezdrowych ulepszaczy smaku i zapachu, które mają za zadanie przyciągnąć konsumenta niezaznajomionego z daną marką. Okazuje się jednak, że przy odrobinie dobrego planowania i zrobieniu małego rozeznania, zakupy mogą na nowo stać się przyjemnością.

Jak robić zakupy spożywcze w przystępnej cenie?

  • Decyduj się jedynie na świeże owoce i warzywa kupowane na wagę. Dzięki temu możesz zapakować dokładnie tyle ile potrzebujesz, aby zapobiec wyrzucaniu niezużytych produktów. Rozwiązanie takie jest nie tylko bardziej ekonomiczne ale również zdrowsze niż na przykład pełne chemii mrożonki
  • Rozejrzyj się za tańszym sklepem. Może to brzmieć jak wskazówka, której nie trzeba dawać bo wydaje się oczywista, jednak często ze względu na różne czynniki takie jak niewielkie różnice w czasie i odległości, decydujemy się na zakupy w droższych sieciówkach. Warto zrobić własny rekonesans i co tydzień kupować produkty w innym dostępnym dla nas supermarkecie. Można również skorzystać ze specjalnych stron internetowych, które porównują ceny w danych sklepach. Dzięki zmianom nawyków zakupowych, możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych tygodniowo, nie rezygnując z ulubionych artykułów spożywczych.
  • Pamiętaj, że nie każde opakowanie zawiera taką samą ilość lub wagę produktu. Kiedy porównujesz ile kosztuje w konkretnym sklepie opakowanie masła czy steków wołowych zwróć uwagę na cenę za 100 gramów zamiast na tą całościową. Dzięki temu będziesz w stanie zobaczyć rzeczywistą różnicę pomiędzy tańszym a droższym produktem.
  • Zanim kupisz coś nowego, nie daj się zwieść atrakcyjnym i kolorowym etykietom sugerującym wysoką jakość sprzedawanych artykułów. Często te najbardziej krzykliwe opakowania starające się przyciągnąć uwagę konsumenta reprezentują ubogie wartościowo produkty. Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej o markach, którymi wypełniamy naszą lodówkę i spiżarnię, aby dokonywać najlepszych wyborów, zarówno pod względem finansowym jak i jakościowym.

    zakupy spożywcze
     
  • Miej na uwadze nowości pojawiające się na rynku i atrakcyjne oferty. Dzięki temu zapobiegniesz popełniania częstego błędu kupowania tych samych produktów co zawsze, tylko ze względu na zakodowaną wiadomość o ich stosunku ceny do jakości czy po prostu naszych przyzwyczajeń. Zdarza się, że producenci nie zmieniają ceny artykułu, ale niezauważalnie zmniejszają ilość produktu. Ponieważ to koszt zwykle rzuca się w oczy najbardziej, mogą minąć miesiące zanim zauważymy że w zasadzie płacimy za to samo więcej niż wcześniej.
  • Regularnie śledź tygodniowe promocje reklamowane na sklepowych gazetkach i w internecie. Dzięki temu możesz nawet planować codzienne obiady na podstawie tego co jest akurat przecenione. Warto również pokusić się o zrobienie małych zapasów, jeżeli oferowane są na przykład dwa produkty w cenie jednego. Oczywiście ma to sens jedynie w przypadku artykułów z długą datą ważności, takich jak dżemy czy płatki śniadaniowe.
  • Staraj się robić zakupy raz na tydzień, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i paliwo. Ułatwi to również ustalenie budżetu domowego i planowanie wydatków.