Zakupy z głową

Sposoby na oszczędne zakupy – czyli jak nie wydawać więcej niż musimy?

Oszczędność na zakupach? To możliwe! O ile są rzeczy, które po prostu trzeba kupić, ponieważ są rzeczywiście konieczne dla naszej codziennej egzystencji, o tyle mamy w zwyczaju kupować mnóstwo rzeczy, których nie potrzebujemy. Przez to tracimy pieniądze, a w domu narasta stos produktów, których się nie przeje i potem trzeba je wyrzucić. W trakcie zakupów spożywczych najtrudniej z czegoś zrezygnować, ponieważ człowiek chodzi do sklepu często i stale wydaje mu się, że jakiś nowy produkt może mu być potrzebny, albo że warto kupić czegoś więcej, bo jest akurat promocja. Należy więc wprowadzić nieco dyscypliny i zastosować się do kilku niniejszych porad, żeby na zakupach nieco oszczędzić – a przede wszystkim, żeby nie przepłacać!

Korzystaj z listy

Wiele osób udaje się na zakupy ze specjalnie przygotowaną listą, żeby kupić tylko to, co – jak sprawdzili w domu – jest im naprawdę konieczne. Nie oznacza to oczywiście, że jeśli coś ważnego rzuci się nam w oczy, nie możemy tego wziąć, ale skupmy się najpierw na podstawie, sprawdźmy ile mniej więcej zapłacimy i przekalkulujmy, czy naprawdę jakaś kolejna rzecz jest nam równie niezbędna? Czasem warto się wstrzymać, choć warto też od czasu do czasu sprawiać sobie przyjemność dokupując na przykład coś słodkiego. Niewątpliwie jednak warto korzystać z listy, żeby chodzić po sklepie w konkretnym celu, a nie włóczyć się po wszystkich regałach, zastanawiając dopiero co by tu kupić. To drugie rozwiązanie generuje wręcz okazje do kupowania więcej niż trzeba. Ponadto będzie się zdarzać, że czegoś zapomnimy i do sklepu wrócimy jeszcze raz - znów kupując coś jeszcze.

tanie zakupy

Unikaj codziennych zakupów

Jeśli do sklepu będziesz wchodzić codziennie, zapewne codziennie kupisz więcej niż trzeba. Niektórym osobom głupio jest udać się do kasy z jednym ogórkiem, albo serkiem białym. Dlatego zwykle dokupują coś jeszcze, co rzuci im się w oczy. Kolejna sprawa to chodzenie po zakupy wówczas, gdy ma się już pełny żołądek – inaczej bierzemy wszystko, na co mamy ochotę, a jest tego dużo, bo jesteśmy głodni.

Sprawdzaj produkty przed zakupem

Niektóre sklepy wystawiają na promocji towary, których data ważności szybko się kończy, albo które już są przeterminowane. Warto więc dokładnie sprawdzać ważność produktu i – jeśli wiemy, że nie przyda się on szybko – nie brać go ze sobą, gdy jego termin kończy się na przykład za 2 dni. Jeśli go kupimy, będzie to w efekcie strata pieniędzy, a nie oszczędność, ponieważ trzeba będzie go wyrzucić. Bądź zresztą bardziej nieufny/nieufna wobec mega promocji, których nie można przegapić – jak głoszą hasła. Czasem promocja nie jest wiele niższa niż zwykła cena, mimo że sklep twierdzi inaczej. Tylko stali bywalcy są w stanie wyłapać takie nieścisłości, dlatego to szczególnie ważne, gdy wchodzi się do nieznanego sklepu. Jeśli używamy czegoś często, należy też kupić daną rzecz w dużym opakowaniu – dotyczy to między innymi proszku do prania czy płynu do płukania. Będzie to oszczędność rozłożona w czasie, tym bardziej, że większe opakowania są bardziej opłacalne.