Domowe lifehacki

Eko-poradnik – jak być eko na wakacjach?

Ekologia to przede wszystkim kwestia codziennych wyborów. Każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu środowiska poprzez wprowadzanie małych zmian w swoje rutynowe nawyki. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie podczas wakacji, kiedy odchodzimy od ustalonego schematu codzienności. Warto zastanowić się, jak postępować podczas urlopu, żeby pozostać w zgodzie z ekologią. Razem z marką Electrolux prezentujemy zasady bycia eko na wakacjach.

1.     Nie śmieć

Podstawową i jednocześnie najważniejszą zasadą dbałości o środowisko jest nie zostawianie po sobie śmieci. Nadbałtyckie kurorty czy popularne górskie szlaki są często zanieczyszczane przez turystów. Z tego powodu rajskie krajobrazy w szczycie sezonu toną w śmieciach, czyniąc nasz odpoczynek mniej przyjemnym. Aby tego uniknąć, warto nosić ze sobą płócienną torbę specjalnie przeznaczoną do zabierania odpadków. W ten sposób, nawet jeśli w pobliżu nie będzie kosza, śmieci będziemy mogli wyrzucić później w dogodnym dla nas miejscu. Jeśli dodatkowo będziemy mieć możliwość segregacji odpadków, korzyść z zabrania ich ze sobą będzie podwójna.

2.     Wybierz przedmioty wielokrotnego użytku

Podczas wakacji chętnie korzystamy z plenerowych lokali, które używają jednorazowych kubeczków. Może się zdarzyć, że dziennie zużyjemy nawet kilkanaście naczyń z plastiku. Jeśli dodatkowo korzystamy ze słomek, do kosza trafi jeszcze więcej sztucznego tworzywa, które ma szkodliwy wpływ na środowisko. Dlatego, warto nosić ze sobą własny kubek wielokrotnego użytku. Najlepiej, jeśli będzie to kubek termiczny, który posłuży nam zarówno do napicia się gorącej kawy, jak i utrzyma chłodną temperaturę soku. Dodatkowo, zaopatrzmy się w butelkę z filtrem, którą będziemy mogli napełniać wodą z kranu. W ten sposób nie tylko ograniczymy zużycie plastiku, ale także będziemy mogli zaoszczędzić.

3.     Podróżuj transportem publicznym

Podczas letnich miesięcy, głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza są spaliny samochodowe. Dlatego tak ważne jest, aby ograniczyć ich emisję Autobus, który emituje niewiele większą ilość spalin niż samochód osobowy, przewozi tyle osób ile 70 samochodów w mieście i 30 samochodów poza miastem[1]. Z tego powodu powinniśmy podczas urlopowych wypraw zdecydować się na transport publiczny. Przed takim wyborem może nas powstrzymywać wygoda. Jednak nie zapominajmy, że transport zbiorowy ma także wiele zalet – w autobusie czy pociągu możemy się w pełni zrelaksować, czytając ulubioną książkę lub oglądając serial, bez zmartwień o prowadzenie auta czy nawigowanie kierowcy.

4.     Postaw na zdrową żywność

Niewiele osób myśli o tym, że świadome wybory żywieniowe mogą także pomóc w dbałości o środowisko. Kupując gotowe przekąski w opakowaniach foliowych przyczyniamy się do produkcji większej ilości śmieci. Dodatkowo, przetworzona żywność często jest produkowana w warunkach szkodliwych dla środowiska. Dlatego na całodzienne zwiedzanie, plażowanie lub wędrówkę w górach wybierzmy naturalne przekąski, które będziemy mogli zabrać ze sobą w lunchowym pudełku. Świetnie sprawdzą się w tej roli orzechy czy owoce. Jeśli decydujemy się na kanapki, starajmy się je także przenosić w odpowiednich pojemnikach i nie używać woreczków foliowych. W ten sposób, dbając o stan środowiska, jednocześnie zadbamy o nasze zdrowie.