Domowe lifehacki

Biżuteria, która sczerniała - jak oczyścić


Zauważyłaś ciemne plamy, które brzydko wyglądają na twoim naszyjniku? Nie oznacza to, że musisz ją wyrzucić. Łatwą i domową metodą możesz wyczyścić biżuterię, którą przez plamy określa się jako sczerniałą i na nowo zachwycać się jej błyszczeniem.

Biżuteria ze zmienionymi kolorami to nie kłopot. Może się wydawać, że nie warto jej naprawiać, szczególnie jeśli biżuteria nie jest prawdziwa.W rzeczywistości skutecznie, prosto i domowo da się ją wyczyścić. Zamiast wyrzucić wystarczy wziąć się do roboty i własnoręcznie poddać biżuterię renowacji.

Srebro - czyszczenie

Do skaz powstałych na srebrze trzeba zastosować kwaśne mleko w miseczce. Biżuterię umieszcza się w środku i pozostawia na pół godziny. Potem płuczemy ją pod wodą i wycieramy szmatką. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie. Jako alternatywę można użyć pasty do zębów - unicestwia ciemne skazy. Ozdoby nie ściemnieją jeśli zapobiegawczo będzie się je przechowywać w aluminiowej folii.

Złoto - czyszczenie

Złoto, tak jak i srebro, szybko się brudzi i przebarwia, szczególnie jeśli nie dba się o nie tak jak powinno. W celu oczyszczenia go trzeba przygotować miseczkę i równe proporcje wody i alkoholu. Przy małych elementach typu pierścionek dobrze przywiązać nitką. Potem tylko ostrożnie zanurzamy je w cieczy i precyzyjnie wycieramy. Można też skorzystać z proszku do pieczenia. Wysypujemy go na wilgotny płatek kosmetyczny lub trochę waty i wycieramy nim złoto. Blask powinien powrócić.

Sztuczna biżuteria - czyszczenie

Jeżeli jesteśmy posiadaczami biżuterii sztucznej lub tej stworzonej z nieszlachetnych kamieni, najlepiej jest użyć sody oczyszczonej. Tego środka używa się praktycznie do wszystkiego więc i tu spełni swoją rolę. Wystarczy ułożyć biżuterię na podkładce i posypać je sodą. Można jeszcze polać wszystko odrobiną wody, ale nie trzeba. Po kwadrancie sodę wciera się w ozdoby, a potem delikatnie spłukuje. Sody nie wolno używać przy srebrze! Grozi to jego zniszczeniem.

czyszczenie bizuterii cytryną

Cytryna

Naturalnie i domowo da się wyczyścić biżuterię przy użyciu cytryny. Jeżeli na ozdobach mamy brzydko wyglądający osad, sok z cytryny trzeba tylko wetrzeć w ozdoby. Do wcierania używamy miękkiej i delikatnej szmatki a nie szczotek. Nawet najdelikatniejsze mogą pozostawić rysy.

Alternatywa domowego czyszczenia

Zawsze możliwa jest sytuacja gdy biżuteria jest w tak złym stanie, albo gdy nie jesteśmy zadowoleni z otrzymanego rezultatu, że trzeba użyć środków specjalistycznych (i niestety nienaturalnych), wyprodukowanych specjalnie do czyszczenia ozdób. W tym przypadku odpowiednie będą szmatki do pielęgnacji i czyszczące pasty.

Własnoręczne czyszczenie ozdób nie oznacza straty czasu, nerwów i pieniędzy. Przy niewielkiej zmianie koloru wystarczy poświęcić tylko parę minut by przywrócić im pierwotny stan. Jednakże w kryzysowych sytuacjach - dużym zabrudzenia lub trudniej powierzchni, lepiej jest pójść do jubilera i zlecić mu oczyszczenie biżuterii w profesjonalny sposób, zwłaszcza gdy chodzi o białe złoto.