Domowe lifehacki

9 sposobów na skuteczne i samodzielne wyczyszczenie tapicerek meblowych i dywanów.

Do wyprania tapicerek czy dywanów nie trzeba nikogo zatrudniać, chociaż są to materiały podatne na brudzenie i trudne do całkowitego i samodzielnego wyczyszczenia, prawda? W rzeczywistości szybko i prosto da się samemu je odświeżyć, a nawet zniwelować plamy. Wszystko za pomocą produktów, które można znaleźć w każdym mieszkaniu - soda oczyszczona, ocet czy proszek do prania.

Dywany - czyszczenie

Oprócz odkurzacza zaleca się, aby dywan był prany co najmniej raz na 18 miesięcy. W przypadku posiadania zwierząt lub małych dzieci częstotliwość powinna się zwiększyć nawet co 6 miesięcy. Zanim samemu się za to zabierzesz zapoznać się ze wskazówkami od producenta. Dodatkowo zabezpiecz obicia, podłogę oraz meble. Dywan musi wyschnąć maksymalnie przez 24h - w przeciwnym wypadku grozi to uszkodzeniem powierzchni pod nim.

Dywany - domowe czyszczenie plam

Dopiero co powstałe zabrudzenia, które jeszcze nie wyschły i nie wsiąkły łatwo się usunie poprzez spryskanie ich mineralną wodą, a po paru sekundach wytarcie jej gąbką. Plama powinna zniknąć. Za alternatywę posłuży pianka do golenia - pryskamy nią zabrudzenie, a po chwili ścieramy mokrą ścierką.

Starsze zabrudzenia, które wsiąkły już w powierzchnię, usunie się za pomocą mieszaniny octu i proszku do pieczenia/sody oczyszczonej w proporcjach 3:2. Powstały roztwór wciera się gąbką w plamę, następnie dokładnie suszy wyczyszczoną powierzchnię. Zabrudzenie powinno zniknąć!

Na tłuste plamy dobry jest talk, ponieważ szybko wchłonie plamę. Wystarczy ją posypać, a po upływie domy go odkurzyć.

jak czyścić dywan

Przyklejone gumy łatwo usunąć, ale trzeba do tego podejść z głową. Wykluczone są gwałtowne szarpnięcia, by nie uszkodzić dywanu. Do gumy należy przyłożyć na kilka minut kostki lodu. Guma powinna stwardnieć i sama zacząć odpadać. W przypadku pozostawienia po sobie kolorowej plamy trzeba ją przetrzeć ścierką nasączoną ekstrakcyjną benzyną.

Wosk jest jednym z łatwiejszych rzeczy do usunięcia. Na dywan kładzie się parę warstw papieru toaletowego/bibuły i przykłada ciepłe żelazko. Papier wchłonie wosk, a plama pójdzie w niepamięć. Jeżeli zostaną jakieś resztki, cały proces należy powtórzyć używając nowych warstw bibuły.

Tapicerka - czyszczenie

Jest to tak samo łatwe jak w przypadku dywanu. Trzeba jedynie uważać na tkaninę, np. skórę. Dlatego myjąc ją, trzeba używać tylko specjalnie wyprodukowanych do tego środków. Jako alternatywę warto przetrzeć tapicerkę mieszanką płynu do naczyń i letniej wody. Mydło jest kategorycznie zabronione.

Małe zabrudzenia usuwa się od brzega, przeciwnie można powiększyć plamę. do tłustych plam dobrze jest użyć rozpuszczalnika do tłuszczów. Przy zalaniu mebla kawą, wystarczy przemyć go mieszanką wody i cytrynowego kwasku. Tak samo postępujemy jeśli zamiast kawy rozlała się herbata, jednakże po wszystkim dobrze jeśli dodatkowo przepierze się tapicerkę wodą połączoną z proszkiem do prania.

Na wino zaleca się mieszankę wody i cytrynowego kwasu albo najpierw polać ją wytrawnym winem białym po czym wodą. Potem przetrzeć go mokrą szmatką i osuszyć.