Domowe lifehacki

Proste sposoby na pachnące ubrania

Wszyscy lubimy przebywać na co dzień w otoczeniu pięknych zapachów. To z tego powodu używamy przecież perfum oraz najróżniejszych, pachnących kosmetyków. Czy nasze ubrania również mogą wyróżniać się piękną wonią?

Chyba nikt z nas nie lubi sytuacji, gdy sięgamy po czyste ubrania z szafy, ale okazuje się, że wcale nie pachną one świeżo. Na szczęście jednak, istnieją sposoby na to, aby zmienić tę sytuację. Wystarczy tylko wiedzieć jak prać, suszyć oraz przechowywać poszczególne elementy naszej garderoby, aby osiągnąć zamierzony rezultat.

Świeże i pachnące pranie

Już podczas prania ubrań, możemy nadać im piękny zapach. Wystarczy wlać do pralki odpowiednią ilość naszego ulubionego płynu do płukania tkanin. A do wyboru mamy obecnie niezwykle szeroką gamę zapachów, pośród których znajdują się wonie kwiatowe, słodkie, świeżej bryzy czy nawet zapachy deserów. Każdy może zatem wybrać taki płyn, który będzie odpowiadał jego indywidualnym preferencjom zapachowym.

Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż na to jak pachną nasze ubrania, wpływ ma także stan naszej pralki. Jeśli jej wnętrze oraz szuflada na detergenty są brudne, uszczelki zapleśniałe, a filtr nigdy nie był wymieniany, nawet najlepszy proszek i płyn do płukania, nie zapewnią nam pachnących ubrań. Warto w związku z tym, regularnie używać specjalnych płynów oraz kapsułek, zwalczających zanieczyszczenia w pralce.

Suszenie wypranych ubrań

To w jaki sposób suszymy ubrania tuż po praniu, również wpływa na ich zapach. Bardzo częstym błędem jest zbyt długie pozostawianie ciuchów w pralce. W wyniku takiego działania, ciuchy mogą nabrać zapachu stęchlizny, z którym ciężko będzie nam sobie poradzić. W sytuacji, gdy zapomnimy o ubraniach, najlepiej będzie od razu nastawić program po raz kolejny, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

świeże pranie

Jak wiadomo, ciuchy najlepiej jest suszyć na świeżym powietrzu, dlatego jeśli tylko pogoda sprzyja, wywieśmy pranie na zewnątrz. W przypadku, gdy nie mamy możliwości, aby to zrobić, suszarkę najlepiej jest postawić w przewiewnej części mieszkania. Dodatkowo, rozwieszając ubrania luźno, możemy liczyć na to, że czas potrzebny na ich wyschnięcie, będzie krótszy.

Jak dbać o zapach przy prasowaniu?

Proces prasowania ubrań również może być sposobnością do tego, aby zadbać o ich miły zapach. W sprzedaży znajdują się specjalne wody zapachowe do żelazka, które sprawiają, że generowana przez nie para, nie tylko wygładza zagniecenia, ale także nadaje ubraniom pięknego zapachu.

Zapach prosto z szafy

Jeśli chcemy, aby nasze ubrania zachowały świeżą woń na dłużej, musimy je także właściwie przechowywać. Warto w tym celu zaopatrzyć się w odświeżacze do szafy, w postaci saszetek, woreczków lub zawieszek. Dobrym rozwiązaniem są również pachnące papiery, służące do wykładania nimi szuflad. Ale takie akcesoria możemy także stworzyć własnoręcznie. Wystarczy tylko skomponować mieszankę naszych ulubionych ziół, mydełek czy nawet kawy i olejków eterycznych.

Takie pachnące gadżety przez długi czas będą źródłem niesamowicie przyjemnych zapachów, wydobywających się z naszych szaf.