Domowe lifehacki

Jak się pozbyć brzydkiego zapachu w łazience?

Mimo dbania o czystość w łazience nadal pojawia się w niej nieprzyjemny zapach? Może Ci się wydawać, że to nic ważne, ale może to być dużo poważniejsza sprawa niż Ci się wydaje. Tutaj znajdziesz możliwe przyczyny takiego zapachu oraz sposoby na jego zwalczenie.

Najpierw powinniśmy zastanowić się nad najprostszymi przyczynami nieświeżego zapachu i sposobów ich pozbycia. Jeśli jednak mimo odpowiedniej higieny, wietrzenia pomieszczenia czy też systematycznego czyszczenia i prawidłowego sposobu użytkowania urządzeń zapach nadal się utrzymuje to musimy poszukać innych przyczyn. Poniżej znajdziesz cenne wskazówki jak pozbyć się brzydkich zapachów.

Czystość jest najważniejsza

Dbanie o czystość takiego pomieszczenia jakim jest łazienka to podstawa. Aby nasze urządzenia sanitarne dłużej utrzymać w dobrym stanie powinniśmy systematycznie tam sprzątać unikając przy tym wytwarzania specyficznych zapachów. Gdyby jednak tak nie robić to w naszej łazience będą namnażać się bakterie nie tylko na powierzchni, ale także we wnętrzach urządzeń np. opływach.
Najczęstsze przyczyny brzydkiego zapachu:

Zatkany syfon

Jest to jedna z podstawowych przyczyn naszego problemu. Przyczyną tego może mogą być zwykłe czynności takie jak suszenie włosów nad zlewem czy też obcinanie paznokci.  Należy zwracać uwagę na takie rzeczy, bo mimo tego, że większość z nich spływa do rur, ale część z tego może osadzić się tuż pod zlewem.

umywalka

Co wtedy zrobić?

Do oczyszczenia rury najlepiej użyć specjalnego preparatu, chociaż równie dobrze nada się środek, który prawdopodobnie każdy ma w swoim mieszkaniu, czyli sodę oczyszczoną. Wystarczy, że od czas do czasu profilaktycznie wsypiemy ją do odpływu i zalejemy wodą, koniecznie gorącą.

Muszka klozetowa

Jeśli to właśnie z niej wydobywa się brzydki zapach to warto co jakiś czas, na przykład raz w tygodniu, zastosować metody, które pomogą nam z nim walczyć. Warto wypróbować proszek do pieczenia, prania lub nawet ocet. Te produkty mogą być bardzo przydatne, a do tego są nieinwazyjne. Gdy ich użyjemy to powinniśmy jednak pozostawić muszlę na kilka godzin bez spłukiwania.

Kanalizacja

To także może być jedna i przy okazji największa przyczyna naszego problemu. Często przyczyną tego problemu może być źle wykonana instalacja naszej kanalizacji. Co to dla nas znaczy? Zamiast wydostawać się na zewnątrz gazy fermentacyjne wracają do naszego mieszkania. Tutaj może nam pomóc jedynie duża ilość wody. Powinniśmy wlewać jej jak najwięcej do odpływu. Jednak jeśli to nie pomaga trzeba zgłosić się po pomoc do fachowców.
Warto też pamiętać o tym, że na rynku znajdziemy produkty, które nie rozwiążą naszego problemu, ale pomogą nam w sytuacjach awaryjnych. Mamy tutaj do wyboru odświeżacze powietrza oraz neutralizatory zapachu. Te pierwsze zamaskują zapach, co pomoże w sytuacji kryzysu. Inaczej działają neutralizatory. Pochłaniają one wszystkie brzydkie zapachy na stałe i do tego działają natychmiastowo. Jednak mimo braku zapachu nadal powinniśmy zająć się przyczyną problemu, a nie samym skutkiem.