Samochodem przez Niemcy i Austrię
Rozpoczął się czas urlopów i wyjazdów zagranicznych. Wyjazd w ciepłe zachodnie kraje Europy zazwyczaj wiąże się z przejazdem przez Niemcy oaz Austrię. Dzięki świetnym autostradom, które zachwycają swoją nawierzchnią, możliwe jest szybkie i sprawne pokonywanie dużych odległości w bardzo krótkim czasie. Jednak przed wyjazdem nie można zapomnieć o zapoznaniu się z zasadami panującymi w obcych krajach dotyczących przejazdów po autostradach.
Opłaty
Do niedawna niemieckie autostrady były bezpłatne. Jednak wszystko wskazuje na to, że przemieszczanie się po niemieckich drogach nie będzie już darmowe. W 2019 roku w życie mają wejść nowe przepisy ustalone przez rząd Niemiec. Według nowych zasad obcokrajowcy będą musieli płacić za jazdę po sieci autostrad o długości około 13 000 kilometrów. Koszt przejazdu będzie zależny od długości trasy i będzie mieścił się w granicach od 2,5 do 50 euro.
Jeśli chodzi o przejazdy po austriackich drogach, należy zawsze uiścić opłatę za autostradę. Są to winietki, których cena zależy od długości pobytu w Austrii oraz tego, jakiego rodzaju mamy pojazd. Winieta w Austrii jest to naklejka, którą należy umieścić na przedniej szybie, w jej górnej części. Brak aktualnej winiety to kara w wysokości 120 euro. Trzeba ją zapłacić od razu u policjanta.
Podróżowanie przez Niemcy oraz Austrię wymaga także pamiętania o kontroli granicznej. Taka kontrola przebiega sprawnie pod warunkiem, że posiada się wszystkie niezbędne dokumenty.
Tankowanie
Postoje na tankowanie są nieodłączną częścią dalekich wyjazdów. Tankowanie w Niemczech oraz Austrii nie stanowi żadnego problemu. Jednak chcąc zaoszczędzić, warto tak dysponować paliwem, żeby zatankować dopiero po przekroczeniu granicy austriackiej. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, ponieważ tam paliwo jest tańsze. Różnice w cenie są naprawdę duże, można zaoszczędzić nawet złotówkę na litrze.
Tankowanie gazu LPG to osobny temat. Nie ma problemu ze znalezieniem dystrybutorów tankujących gaz, jednak nie zawsze można liczyć na odpowiednią końcówkę do tankowania. Z tego względu nie zaszkodzi wziąć swój własny komplet przejściówek i nie martwić się problemami na trasie z tankowaniem.
Wyposażenie auta
Niemieckie oraz austriackie przepisy wymagają posiadania pewnych akcesoriów w samochodzie. Ich brak grozi mandatem. Należy posiadać kamizelkę odblaskową, apteczkę a także trójkąt ostrzegawczy. Dodatkowo będąc na terenie Austrii powinniśmy zaopatrzyć się w gaśnicę.
Przepisy drogowe
Przestrzeganie zasad i przepisów drogowych zagranicą to bardzo ważny aspekt. Stosowanie się do ogólnie przyjętych norm zapewni bezpieczną podróż. Niemcy wymagają przez wszystkie dni w roku jazdy na włączonych światłach mijania. Nie można zapomnieć też o ograniczeniach prędkości. W Niemczech w terenie zabudowanym nie można przekroczyć 50 kilometrów na godzinę, a są obszary gdzie prędkość maksymalna to zaledwie 30 km/h.
Zagraniczne wakacje to świetny sposób na urolp, ale bezpieczna jazda jest najważniejsza.